Spedytor – czym się zajmuje?
Wszyscy, którzy zetknęli się kiedykolwiek z organizacją transportu towarów, doskonale wiedzą, że nie jest to łatwy proces. Wymaga nie tylko doświadczenia, ale też znajomości branży i umiejętności interpersonalnych. Dlatego na współpracę ze spedytorem decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Głównie za sprawą tego, że przygotowywanie własnej floty pojazdów, kierowców i osób nadzorujących zlecenia to nieopłacalny wydatek. Czym zajmuje się spedytor i w jakich kwestiach może pomóc Twojej firmie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Jakie są obowiązki spedytora?
Zacznijmy od wyjaśnienia, kto to jest spedytor. To osoba realizująca szereg czynności, które prowadzą do bezpiecznego i terminowego przewozu towarów – zgodnego z warunkami zlecenia. Brzmi banalnie, ale zakres jego obowiązków jest bardzo pokaźny. Wśród nich znajdują się m.in.:
- organizacja przewozu ładunków,
- znalezienie rzetelnego wykonawcy,
- nadzór nad całym procesem transportu,
- prowadzenie szczegółowej dokumentacji,
- kompletacja wszelkich zezwoleń,
- obsługa ubezpieczeniowa towarów.
Do zadań spedytora należy również rozwiązywanie wszelkich problemów i załatwianie spraw związanych z odprawami celnymi. To oczywiście jedynie ich część, ponieważ nigdy nie wiadomo, jakie utrudnienia napotka kierowca podczas przejazdu.
Jak wygląda praca spedytora?
Zawód spedytora to bardzo obszerna dziedzina. Zawarta w niej jest nie tylko organizacja transportu towarów, ale również obsługa klienta czy dopełnianie spraw administracyjnych i urzędowych.
Podstawowe kwestie, jakimi zajmuje się specjalista, obsługując dane zlecenie to opracowanie drogi, sposobu dostarczenia ładunków do punktu docelowego i uzgodnienie tego z klientem. Po przygotowaniu takiej dokumentacji i akceptacji przez zleceniodawcę następuje najtrudniejszy proces, czyli poszukiwanie przewoźnika. Może to być proste, jeśli jest to tradycyjny, drobnicowy towar. Jeżeli jednak spedytor ma znaleźć odpowiedni pojazd do przewozu np. ładunków ponadgabarytowych, produktów przechowywanych w chłodniach czy materiałów łatwopalnych, sprawa staje się bardziej złożona. Samochód musi być przystosowany do transportu danych artykułów i posiadać wymagane zabezpieczenia.
Następnie niezbędne jest podpisanie umowy z przewoźnikiem, załatwienie wszelkich formalności i ubezpieczenie przesyłki. Kolejne etapy to już nadzór nad prawidłowym i bezpiecznym dowiezieniem ładunku na miejsce. W trakcie oczywiście mogą pojawić się problemy, np. nieczynne przejścia graniczne, opóźnienia czy awarie pojazdów. Nad ich pozytywnym i sprawnym rozwiązaniem również pracuje spedytor.
Profesjonalna obsługa spedycyjna
Wiesz już, kto to jest spedytor i czym się zajmuje. Jeśli szukasz profesjonalnej firmy spedycyjnej, która kompleksowo zorganizuje Twoje zlecenie, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy transporty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Zajmiemy się pełną logistyką Twojego zlecenia i usprawnimy łańcuchy dostaw. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu.