Transport całopojazdowy FTL. Co to znaczy?
Pod pojęciem transportu rozumiemy ogół czynności, które związane są z przemieszczaniem osób i mienia. Realizacja usług transportowych obejmuje funkcje przewozowe i przeładunkowe. Transport towarowy związany jest z przemieszczaniem materiałów i w ogólnej klasyfikacji dzielony jest na standardowy i specjalny.
Biorąc pod uwagę kryterium dodatkowe, jakim jest wielkość przewożonego ładunku, transport towarowy dzielimy na całopojazdowy oraz drobnicowy. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej specyfice transportu całopojazdowego FTL.
Czym jest transport całopojazdowy?
Skrót transportu całopojazdowego FTL pochodzi od angielskiego terminu Full Truck Load. W przeciwieństwie do transportu drobnicowego, zleceniodawca nie płaci za faktycznie wykorzystaną przestrzeń ładunkową, ale za całą powierzchnię ładunkową. Oznacza to, że cały ładunek pochodzi od jednego nadawcy, a przewóz realizowany jest do konkretnego adresata. Przestrzeń ładunkowa nie jest dzielona na kilku dostawców, tylko w całości przeznaczona dla jednego klienta. Transportowany materiał zajmuje najczęściej całą powierzchnię ładunkową. Przyjmuje się, że do wypełniania pojazdu potrzebne jest 10 palet. Najpopularniejszą metodą pakowania ładunków w transporcie FTL są palety, ale można także wykorzystywać skrzynie czy kartonowe kontenery. Transport całopojazdowy odbywa się bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. W ten sposób logistyka procesu transportowego zostaje uproszczona, a sam przewóz odbywa się znacznie szybciej niż w przypadku transportu drobnicowego PTL.
Dla kogo transport całopojazdowy?
Ten sposób transportu dedykowany jest dla zleceniobiorców, którym zależy na jak najszybszej realizacji usługi. Najczęściej wiąże się to z przewozem towarów o określonej dacie przydatności. Zaliczamy do nich przede wszystkim artykuły spożywcze, w odniesieniu do których dłuższy czas przewozu mógłby negatywnie wpłynąć na ich jakość. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku towarów, które mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie przeładunku. W transporcie FTL ładunki dostarczane są tym samym pojazdem, na który zostały załadowane. Transport całopojazdowy wybierany jest również wówczas, gdy towar zajmuje bardzo dużo miejsca. W niektórych przypadkach zdarza się także, że ze względu na całkowitą wagę ładunku – transport całopojazdowy jest bardziej opłacalny. W przypadku towarów małogabarytowych lub w niewielkiej ilości, na których jakość nie wpłynie czas przewozu – rekomendowana jest usługa transportu drobnicowego. Całkowity koszt transportu całopojazdowego uzależniony jest nie tylko od objętości i wagi towaru, ale także od rodzaju ładunku, wybranej trasy i usług dodatkowych (jak dostawa ekspresowa).