Blog
Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym warto pamiętać?
Branża logistyczna proponuje kilka rodzajów usług. Podstawowy podział dotyczy zazwyczaj transportu całopojazdowego i drobnicowego. Zdarza się jednak, że przewożony towar ma niestandardowe wymiary lub wagę. Nazywany jest wówczas ładunkiem ponadgabarytowym. Jego przewóz to skomplikowany proces. Realizacja wymaga skrupulatnego zaplanowania i precyzji w podejmowaniu decyzji. Kiedy dokładnie przejazd staje się ponadnormatywny i w jaki sposób go zorganizować? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź!
Zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym – dostępne rozwiązania
Bezpieczny transport towaru do wyznaczonego miejsca wiąże się z odpowiednim przygotowaniem logistycznym. Często lekceważonymi punktami tego procesu są rozmieszczenie i ochrona ładunku. Niepoprawne umiejscowienie i mocowanie może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia zawartości, ale także stwarzać zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Jak prawidłowo zadbać o zabezpieczenie towaru w transporcie? Dostępne rozwiązania przedstawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spedytor – czym się zajmuje?
Wszyscy, którzy zetknęli się kiedykolwiek z organizacją transportu towarów, doskonale wiedzą, że nie jest to łatwy proces. Wymaga nie tylko doświadczenia, ale też znajomości branży i umiejętności interpersonalnych. Dlatego na współpracę ze spedytorem decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Głównie za sprawą tego, że przygotowywanie własnej floty pojazdów, kierowców i osób nadzorujących zlecenia to nieopłacalny wydatek. Czym zajmuje się spedytor i w jakich kwestiach może pomóc Twojej firmie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Firma transportowa – korzyści ze współpracy
Większość przedsiębiorstw przemysłowych, produkcyjnych czy budowlanych korzysta z usług firm transportowych – zarówno w kwestii zaopatrzenia, jak i ewentualnych relokacji biur. Duże zakłady często decydują się na stworzenie własnej floty pojazdów i zatrudnienie kierowców. Jednak nie wszystkie podmioty mogą sobie na to pozwolić. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą spedycyjną. Jakie korzyści wynikają z takiej usługi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdź!
Transport i ładunki drobnicowe - co musisz wiedzieć?
Chcesz przewieźć niewielkie gotowe lub przetworzone wyroby na terenie Polski bądź zagranicę? Nie masz pomysłu, jak to zrobić? A może odbiorcy Twoich towarów są bardzo rozproszeni? Czy wiesz, że w każdej z tych sytuacji obejdziesz się bez 40-tonowych naczep? Przeczytaj, czym jest transport ładunków drobnicowych i w jaki sposób może rozwiązać Twój problem z nadaniem takiego towaru. Dlaczego jest ekonomiczną opcją i jak go zlecić? Czy każdą przesyłkę można zakwalifikować jako przewóz drobnicowy? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!
Transport całopojazdowy FTL. Co to znaczy?
Pod pojęciem transportu rozumiemy ogół czynności, które związane są z przemieszczaniem osób i mienia. Realizacja usług transportowych obejmuje funkcje przewozowe i przeładunkowe. Transport towarowy związany jest z przemieszczaniem materiałów i w ogólnej klasyfikacji dzielony jest na standardowy i specjalny.
Transport drogowy - zalety
Pomimo szybkiego rozwoju lotnictwa i innych nowoczesnych środków komunikacji, transport drogowy nadal jest bardzo często wybieranym sposobem na przewóz osób i rzeczy. Dlaczego? Poznaj najważniejsze zalety transportu drogowego.
Co zalicza się do usług spedycyjnych?
Przewóz towaru bywa kłopotliwy. Odpowiednie nadanie przesyłki, dostarczenie jej do miejsca docelowego, odbiór w prawidłowym terminie – to wszystko wymaga czasu i umiejętności planowania. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że przesyłka dojdzie na czas i nie zgubi się podczas transportu, to warto rozważyć profesjonalny przewóz ładunków. Czym więc zajmuje się spedycja? I co zalicza się do jej usług?
Transport a spedycja – różnice
Chociaż wielu popełnia ten błąd, to transport nie powinien być traktowany jako synonim spedycji. Oba działania należą do narzędzi szeroko pojętej logistyki, czyli nauki o tym, jak skutecznie planować, realizować i kontrolować przepływ np. towarów, jednak spełniają w tym procesie różne role. Jakie konkretnie?
Co zaliczamy do usług logistycznych?
Usługa logistyczna to prężnie działająca gałąź gospodarki, która występuje pod wieloma postaciami. Jest ona jednak bardzo często utożsamiana jedynie z transportem oraz spedycją - nic bardziej mylnego. Usługa logistyczna wyróżnia się złożonym i niejednoznacznym charakterem, dlatego warto przeanalizować jej części składowe. Co zatem zaliczamy do tego typu usług?